گردشگری

اجماع استان کرمان بر احیای کاروانسرای تاریخی جَر

به گزارش سرمایه ایرانی، محمدمهدی فداکار عصر امروز_ شنبه نهم اردیبهشت‌ماه_ در بازدید از کاروانسرای جر کرمان با اشاره به ارزش این بنا اظهار کرد: اداره اوقاف با مالکان خصوصی بنا برای مرمت کاروانسرا به زودی باید به تفاهم برسد تا این بنای تاریخی تعیین تکلیف شود. استاندار کرمان همچنین از آمادگی استانداری و سایر …

به گزارش سرمایه ایرانی، محمدمهدی فداکار عصر امروز_ شنبه نهم اردیبهشت‌ماه_ در بازدید از کاروانسرای جر کرمان با اشاره به ارزش این بنا اظهار کرد: اداره اوقاف با مالکان خصوصی بنا برای مرمت کاروانسرا به زودی باید به تفاهم برسد تا این بنای تاریخی تعیین تکلیف شود.

استاندار کرمان همچنین از آمادگی استانداری و سایر دستگاه‌ها برای کمک به حل مشکل کاروانسرای جر برای مرمت و احیا خبر داد.

فریدون فعالی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان نیز گفت: هر چند بنای کاروانسرا آسیب زیادی دیده، اما به دلیل ثبت ملی بودن، نقشه‌های آن برای مرمت و زنده‌سازی موجود است.

وی تصریح کرد: همان‌طور که کاروانسرای وکیل و حمام ابراهیم خان با مشارکت بخش خصوصی مرمت شده‌اند، کاروانسرای جر نیز این امکان را دارد که با تعامل بین سرمایه‌گذار و مالکان بازسازی شود.

فعالی ادامه داد: میراث فرهنگی برای مرمت این بنا دو میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌کند اما برای ادامه کار سرمایه‌گذار لازم داریم که تعدادی نیز اعلام آمادگی کرده‌اند.

حجت‌الاسلام علی جلالی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان هم در حاشیه این بازدید گفت: مالکیت بخشی از بنا به عهده ما است، اما اگر سرمایه گذار برای مرمت اعلام آمادگی کند، حتماً همکاری می‌کنیم.

وی افزود: همچنین اگر سرمایه‌گذاری بخواهد، سهم اوقاف را خریداری کند، باقیمت کارشناسی سهم خودمان را از کاروانسرا واگذار می‌کنیم.

در این بازدید که جمعی از مسئولان و مالکان کاروانسرا حضور داشتند، مقرر شد تا با همکاری همه مالکان خصوصی کاروانسرا، نسبت به تعیین تکلیف سهم خود برای مشارکت و یا واگذاری اقدام کند.

لازم به ذکر است، کاروانسرای «جر» متعلق به دوره قاجار در بازار کفاش‌های شهر کرمان قرار داد و سال ۱۳۸۰ به ثبت ملی رسیده است، اما آتش‌سوزی که دو دهه قبل در این بنا رخ داد باعث تخریب و متروکه شدن آن شده است.

مالکیت این بنا بین اوقاف و شخصی مشترک است و همین مسئله دلیل مهم تخریب بیشتر و متروکه شدن کاروانسرا در سال‌های گذشته بوده است.

منبع: ایرنا

منبع خبر : ایمنا

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!