پترو پالایش

اتفاق مهم در بازار انرژی / تعیین سقف قیمتی برای گاز روسیه در راه است؟

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،مهرنوش حیدری- تعیین سقف قیمت ۶۰ دلاری برای هر بشکه نفت خام روسیه از جانب ایالات متحده آمریکا و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، و استرالیا کماکان موثرترین عامل اثرگذار بر قیمت‌ها در بازار انرژی طی روزهای اخیر است. دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف در گزارش جهان انرژی با …

به گزارش پایگاه خبری سرمایه ایرانی،مهرنوش حیدری- تعیین سقف قیمت ۶۰ دلاری برای هر بشکه نفت خام روسیه از جانب ایالات متحده آمریکا و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، و استرالیا کماکان موثرترین عامل اثرگذار بر قیمت‌ها در بازار انرژی طی روزهای اخیر است.

دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه صنعتی شریف در گزارش جهان انرژی با اشاره به اینکه هنوز پیامدهای سقف قیمتی نفت روسیه به طور کامل ظهور و بروز پیدا نکرده که زمزمه‌های جدی در خصوص تعیین سقف قیمتی گاز روسیه نیز به گوش می‌رسد.

سیمسون رئیس انرژی اتحادیه اروپا می‌گوید: من از وزیران انتظار دارم که مطلوب‌ترین راه حل ممکن را برای سقف گاز ارائه دهند. همچنین ملونی، نخست وزیر ایتالیا از حمایت اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سقف قیمت گاز خبر داد. شاید بتوان از مجارستان به عنوان جدی‌ترین مخالف این طرح با توجه به وابستگی بیشتر به منابع گازی وارداتی روسیه یاد کرد.

در همین راستا وزیر امور خارجه مجارستان با اشاره به قرارداد بلندمدت تامین گاز از روسیه از رایزنی با نواک معاون نخست‌وزیر روسیه خبر داد که در صورت لزوم به دلیل برنامه‌ریزی برای تعیین سقف قیمت گاز اتحادیه اروپا، پذیرای تغییرات احتمالی در قرارداد عرضه گاز مجارستان باشد.

همزمان شارل میشل، رئیس شورای اروپا از توافق پیرامون بسته نهم تحریم‌ها علیه روسیه خبر داد. جزییات بسته نهم تحریم‌ها هنوز در رسانه‌ها علنی نشده است اما می‌توان سه رویکرد اشاره شده در زیر را به عنوان آخرین حربه‌های اتحادیه اروپا در ماه پایانی سال ۲۰۲۲ علیه روسیه خواند. به این ترتیب اولین رویکرد تعیین سقف ۶۰ دلاری برای هر بشکه نفت خام روسیه است که تصویب شده است . در عین حال تعیین سقف قیمتی برای گاز روسیه در حال برنامه‌ریزی است و اعمال بسته نهم تحریم‌ها علیه روسیه توسط اتحادیه اروپا نیز در حال برنامه‌ریزی است.

۲۲۳۲۲۳

منبع خبر : خبر آنلاین

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!