اخبار اقتصادی و صنعتیپترو پالایش

اتصال مجدد نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه برق سراسری

به گزارش سرمایه ایرانی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر که در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ به‌منظور انجام بازرسی‌های دوره‌ای و سوخت‌گذاری سالانه خاموش شده بود، پس از انجام فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده، دوشنبه _هجدهم اردیبهشت‌ماه_ جاری مجدداً به شبکه برق سراسری کشور متصل شد. شایان ذکر …

به گزارش سرمایه ایرانی و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر که در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ به‌منظور انجام بازرسی‌های دوره‌ای و سوخت‌گذاری سالانه خاموش شده بود، پس از انجام فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده، دوشنبه _هجدهم اردیبهشت‌ماه_ جاری مجدداً به شبکه برق سراسری کشور متصل شد.

شایان ذکر است هر سال به منظور بهبود عملکرد و حصول اطمینان از تداوم کارکرد ایمن و مطمئن تجهیزات نیروگاه اتمی بوشهر و نیز به هنگام انجام عملیات و بارگذاری سوخت جدید، فرصتی فراهم می‌آید تا اقدامات لازم در زمینه بازرسی دوره‌ای تجهیزات این نیروگاه انجام شود.

بر این اساس و با هماهنگی‌های صورت گرفته با مدیریت شبکه برق کشور، عملیات تعویض سوخت سالانه و بازرسی‌های برنامه‌ریزی شده این واحد نیروگاهی از ۲۵ بهمن‌ماه سال گذشته آغاز شد و پس از انجام این عملیات؛ واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر از ساعت ۲۳:۱۸ دوشنبه _هجدهم اردیبهشت‌ماه_ جاری مجدداً در مدار تولید قرار گرفت و به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.
در انجام این عملیات کارشناسان، متخصصان، شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی نقش بسیار مهمی ایفا کردند.

گفتنی است، واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر با توان تولید ۱۰۰۰ مگاوات الکتریکی، از زمان شروع بهره‌برداری صنعتی در سال ۱۳۹۲ تاکنون با رسیدن به مرز تولید ۵۸ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی، نقش مهمی در تامین مطمئن بخشی از انرژی الکتریکی موردنیاز کشور به ویژه در استان‌های جنوبی و کاهش خاموشی ایفا کرده است.

همچنین این واحد نیروگاهی با تولید نزدیک به ۶ میلیارد کیلووات ساعت انرژی الکتریکی در سال ۱۴۰۱، نقشی تعیین‌کننده و تاثیرگذار در عبور از اوج تابستانی و زمستانی مصرف برق و انرژی در کشور داشته است.

نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان یک واحد تولید برق سازگار با محیط زیست و انرژی پاک از ابتدای آغاز به‌کار تاکنون، موجب صرفه‌جویی به میزان حدود ۹۰ میلیون بشکه معادل نفت‌خام شده و نیز از انتشار نزدیک به ۵۷ میلیون تن انواع گازهای آلاینده زیست‌محیطی جلوگیری کرده است.

منبع خبر : سرمایه ایرانی

امتیاز به خبر
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!